Naše hodnoty

Podporujeme lidi v tom, co je baví a co umí. Učíme je znát svoji hodnotu, umět se ocenit, a vnímat svoje hranice v procesu braní a dávání.

Hodnota naší měny je volně odvozena především od času a je kryta důvěrou členů v její dobrovolné přijetí resp. splacení závazku.

Filozofie naší skupiny stojí na následujících pilířích:

Důvěra

Svěřili byste svoje dítě profesionální paní na hlídání, kterou znáte půl hodiny? Nechali byste si udělat generální úklid vašeho bytu někým, koho znáte přes inzerát? Mnoho našich potřeb zůstává neuspokojeno jenom proto, že nechceme svoje soukromí odhalovat někomu, kdo nemá naši důvěru. Narozdíl od anonymního tržního prostředí je v naší (tak jako v jakékoli jiné) komunitě budování důvěry základem jejího fungování.

Transparentnost

Čím více informací o sobě poskytneme, tím důvěryhodnější jsme pro někoho, kdo zvažuje s námi něco směnit. Transparentnost je tedy základem budování důvěry a neomezuje se jen na oblast našich potřeb a poskytovaných služeb či produktů. Neméně důležité je, aby ostatní věděli, jak velký je můj závazek vůči komunitě, nebo naopak do jaké míry jsem v přebytku. Podobně zásadní jsou informace o tom, jak často a kdy naposledy jsem se účastnil směny. Všechny tyto informace jsou přístupné členům komunity.

Spolupráce

Představte si, že potřebujete vymalovat dětský pokoj. Malovat neumíte, ale zato rád(a) a dobře vaříte. Máte možnost si zaplatit profesionálního malíře, který u toho bude nadávat a pořádně po sobě neuklidí, nebo pozvat svoje kamarády, nechat je vymalovat, dát si společný oběd, a ještě se u toho dobře pobavit. Kterou možnost volíte?

Lokální spotřeba

Kdybyste věděli, že váš soused nabízí biozeleninu ze své zahrádky, nešli byste raději nakupovat k němu, než do hypermarketu na kraji města?

Recyklace

Neprodali byste raději dětské kolo po vašem odrostlém dítěti kamarádce, o níž víte, že zrovna jedno shání pro svoji malou dcerku? Často věci, které byste složitě odváželi do bazaru, mohou udělat spoustu radosti někomu, koho znáte. Stačí jen vědět kdy a komu ;-)

Oceňování poctivé lidské práce

Doma a z kvalitních domácích surovin upečený chleba, štrůdl nebo vánočka má pro nás mnohem větší hodnotu, než ty samé produkty vyrobené průmyslově a ve velkém. Snažíme se proto nehledět na cenovky v supermarketech a při oceňování více zohlednit čas, poctivost a kvalitu, kterou náš člen danému výrobku věnoval.

Please publish modules in offcanvas position.