Krátce o cenách

Krátce o cenách

Přesněji řečeno jak stanovit cenu v doplňkové měně, která nemá žádnou vlastní hodnotu? To může být oříšek a ke zdárnému pochopení této problematiky je třeba si uvědomit několik souvislostí.

Co znamená, když říkáme, že body nemají žádnou vnitřní hodnotu?

Hodnota konvenční měny spočívá v tom, že když ji máte, ostatní ji musí ze zákona akceptovat, když si ji k nim přijdete utratit. Má proto smysl vydělávat co nejvíce peněz a utrácet je za to, co máte rádi. Když vás ještě k tomu vaše práce baví, máte vyhráno a nepotřebujete LETS ani vlastně nic jiného…

Doplňková měna nucený oběh nezná, tudíž nikoho nedonutíte, aby vám ji akceptoval. Její hodnota je krytá pouze důvěrou v přijetí platby a ve splnění závazků ostatních členů vůči komunitě. Nemá tedy smysl kredit hromadit, protože nemáte jistotu, že jej kdokoliv s vámi vymění za něco, co tu vnitřní hodnotu má.

Doplňková měna pouze popisuje transakce a eviduje závazky resp. pohledávky, je však sama o sobě hodnotově neutrální.

Mohu si vytvořit tolik bodů, kolik potřebuji?

Ano! Doplňková měna vzniká při každé transakci a vzniká jí přesně tolik, kolik je k transakci potřeba. Vzniká totiž vzájemným zápočtem – to co je na jeden účet připsáno do plusu, je na jiném účtu odečteno. Součet obou stran této transakce je nula.

Jestliže mohu vytvořit bodů kolik chci, ale zároveň je nemá smysl hromadit, tak kolik jich tedy mám vytvořit?
Jinými slovy: jak mám oceňovat, aby to mělo smysl pro mě a zároveň pro druhou stranu?

Souvisí to s mou motivací. V systému národní měny je motivací nakupovat co nejlevněji a zároveň prodávat co nejdráž a tím maximalizovat profit. V doplňkové měně je naší motivací primárně sdílet naše dovednosti a dělat to, co nás baví. Oceňuji tak, aby tyto moje „dary” byly přijímány a to se bude dít, jestliže jejich cena bude odpovídat jakési dohodě o tom, co je v naší komunitě „normální”. Jistě je možné cenu extrémně nadsadit, ale je otázkou, jestli mi ji někdo akceptuje. Pokud by ji totiž akceptoval, pak se vystavuje riziku, že ji nebude mít možnost vyrovnat resp. že její vyrovnání bude stát velmi mnoho práce a času.

Jestliže například akceptuji cenu 10000 bodů a dohodou je dáno, že průměrná hodina práce se oceňuje 80 kredity, pak si musím uvědomit, že budu potřebovat zhruba 125 hodin práce na splacení mého závazku. Pokud to odpovídá mému nasazení do LETS, potom tuto cenu není problém akceptovat, pokud ne, vystavuji riziku sebe i komunitu, že závazek nebudu schopen vyrovnat.